GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservis 15464013
*
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservis, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juni 2023
kl 20:53:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/6 20:06:32
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
7158 Kaffeservis
Rosenthal, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:19
-
7219 Servisdelar
Rosenthal, 23 delar
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:59
-
8081 Te/kaffegods
23 delar, Gefle, vinranka
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:19
*
Berit Ternell
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservis, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 juni 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/6 20:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
7158 Kaffeservis
Rosenthal, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:19 -
7219 Servisdelar
Rosenthal, 23 delar
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:59 -
8081 Te/kaffegods
23 delar, Gefle, vinranka
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:19



