GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 15464013
*
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday June 5 2023
at 20:53:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/6 20:06:32
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
-
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59
-
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
*
Berit Ternell
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday June 5 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/6 20:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19 -
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59 -
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19



